Kurumsal Blog
Site Slogan

3. çeyrekte %81 pazar payına ulaştık.

Akıllı telefon pazarında uzun süredir Android ve iOS işletim sistemlerinin hakimiyeti bulunurken, BlackBerry’nin tüketici pazarından çekilme hamlesiyle Windows Phone üçüncü sıra için hızını artırdı.
IDC tarafından yapılan analize göre akıllı telefon pazarında yılın üçüncü çeyreği itibariyle Android işletim sistemi yüzde 81 paya ulaştı. 211 milyon cihaz satan ekosistem yıl bazında satışlarını yüzde 51 artırdı.
iOS ise pazar payında gerileme yaşadı ve 33.8 milyon iPhone satışı ile yüzde 12.9’da kaldı. Satışlarını yıl bazında yüzde 25.6 artıran Apple, genel pazarın yüzde 40 büyümesi sebebiyle pazar payını düşürdü.
Windows Phone ise 9.5 milyon akıllı telefon satışı ile yüzde 3.6 pazar payına ulaştı ve satışlarını yüzde 156 artırmayı başardı. Bunun 8.8 milyonu Lumia cihazlarından oluşuyor. BlackBerry ise düşüşünü sürdürdüğü için artık ilk üç sıraya çıkma gibi bir şansı kalmadı.

Önümüzdeki dönemde ilk üç sırada bir değişiklik olacağı sanılmıyor. Android işletim sisteminin ivmesini koruyacağı ve pazar payını artıracağı düşünülürken, Windows Phone ekosisteminin de genişlemeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Dikkatinizi Çekebilir:

Yoruma kapalı.